Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkey / Denizli 

 The Fly : Gerçek Üstü BilimKurgu

 

   

Ön Açıklama

Yine Videodrome ile aynı yönetmenin (Cronenberg) elinden çıkan The Fly filmi aslında 1958 yılında çevrilmiş filmin yeni bir uyarlaması idi. 1986 yılında yeniden çevirilen bu film yanlış hatırlamıyorsam 1988-89 sinema sezonunda da Türk sinemalarında gösterime girdi. Tahminlerinde ötesinde tüm dünyada oldukça yüksek bir gişe hasılatı elde eden film belkide yönetmen ve yapımcılarını bile şaşırtmıştı.

                               

Uzun Açıklama Filimden Alıntılar

Dışarıdan bakıldığında uçuk bir bilimadamı görünümü veren Seth Brundle (Jeff Goldblum - ki aynı aktör Kurtuluş Günü filminde de başarılı bir oyunculuk göstermişti) iki nokta arasında teleportasyon adını verdiği madde transferi üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Brundle bir kokteylde tanıştığı Veronica'ya (Geena Davis) herkesten sakladığı projesi hakkında bilgiler verir ve onu laboratuvarına götürür.

                                

 

Brundle'ın kurduğu sesle komut verilen bir bilgisayar kontrollü sistemde teleportasyon istasyonlarından birisine yerleştirilen madde moleküler hale getirilerek hat üzerinden diğer istasyona ulaşmakta ve orada yeniden bir formülize edilerek birleştirilmektedir. Bilgisayar sistemi bu formülasyon işleminde ilk istasyonda ayrıştırdığı her şeyi ikinci istasyonda birleştirerek yapmaktadır. Veronica'ya işlemi ispat etmek için onun külotlu çorabını bir istasyondan diğerine aktarır. Veronica'da işlemle ilgilenmektedir. Aslında Veronica bir gazetede araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır ve editörine bu olaydan bahseder. Kendisinde gözü olan editörü ise Brundle'a karşı kötü hisler duymaya başlar. Onun aslında bir sahtekar olabileceğinden falan dem vurur. Ancak Veronica'nın kulağı onun dediklerini duymaz. Sürekli Brundle ile görüşür. Artık zamanlarını birlikte geçirmeye başlarlar. Hatta sevgili olurlar.

Bu arada Brundle sadece cansız madde ve varlıkları değil canlı varlıkları da aktarmayı başarmanın peşindedir aslında. Bunun için yaptığı deneyde kullandığı şempanzelerden birisi feci bir şekilde ölür (Maymun neredeyse içi dışına ters yüz edilmiş gibi çıkar ikinci istasyondan dışarı). Bunun sebebini bir türlü anlayamamaktadır. Çalışmalarını bunun üzerinde yoğunlaştırır. Bir başka deneyde ise iki parça biftek alır ve bunlardan birisini teleportasyon işlemine tabi tutar. İşlemden sonra her iki parça etide aynı usulde pişirerek Veronica'ya yedirir. Amacı ette ortaya gelebilecek değişiklikler hakkında bilgi edinebilmektedir. İşleme tabi tutulan etin daha sert ve tatsız olduğunu öğrendiği zaman ise aklında şimşekler çakar ve bilgisayarındaki formülize işlemindeki programlamada gerekli düzenlemeleri yapar. Ve son deneyde; kullanılan şempanze heyecanlı bir bekleyişten sonra ikinci istasyondan sapasağlam olarak çıkar. Brundle artık olayı başardığına inanmaktadır. Olayın sadece ve sadece bir insan üzerinde denenmesi kalmıştır. Ancak kobay olarak bir insanı kullanma düşüncesi kafasını yiyip bitirmektedir.

Bu süreç içerisinde Veronica ile yaşadığı bir tatsız an sonrasında kendisini teleportasyon işlemine tabi tutmaya karar verir. İlk teleportasyon istasyonuna çırılçıplak girer. Ancak istasyonun kapısı kapanmadan önce içeriye bir kara sinek girmiştir, Brundle bunun farkına varmaz. Teleportasyon işlemi başlar ve biter. İlk istasyonda ayrıştırılan moleküler yapı ikinci istasyonda yeniden birleştirilir ve Brundle ikinci istasyondan dışarıya sağlam (!) bir şekilde çıkar.

                               

Bu olayı sevgilisi Veronica'ya anlattığında;Veronica ondan şüphe duyar. Bu olayın yaratabileceği hasarları bilmeden kendisini riske attığı için kızar. Ancak Brundle başka bir insanın hayatını tehlikeye atamayacağından dem vurur ve bu şekilde olayı kendi üzerinde deneyerek sonuçları çok daha sağlıklı gözlemleyebileceğini anlatır. Veronica'yı sorun olmadığına dair ikna eder. Bir sevişme sonrasında Brundle'ın sırtından çıkan oldukça kalın ve simsiyah bir kılı gören Veronica şaşırır ve bunun daha önce orada olmadığını iddia eder. Bir süre sonra Brundle'da hem fiziksel hemde ruhsal değişiklikler görülmeye başlar. Artık daha fazla enerji veren şekerleme ve çikolatalı yiyeceklere yönelmiştir Brundle. Vücudu daha fazla enerjik bir duruma gelmektedir. Bu enerji değişikliği bir sevişme sırasında kendisini iyice belli eder (!). Ve sonuçta Veronica sevgilisinin bu durumundan rahatsızlık hissetmeye başladığını ve teleportasyondan sonra çok büyük değişimler yaşadığını söyler. Brundle ise teleportasyonun onu saflaştırdığından, vücudunun ve zihninin daha iyi çalıştığından bahseder. Ona göre teleportasyon işlemi onun yeniden doğuşu gibidir. Bu tartışmalar ve editörününde etkisiyle Veronica onu terk eder.

Brundle yalnız kalmış olmanın ezikliği ile bir bara gider orada iri kıyım bir adamın sevgilisine göz koyar (Sanırım sürekli yediği maddelerden aldığı enerjiyi sex yoluyla harcama girişimi içindedir). Ve iri kıyım adama bir teklif yapar eğer onu bilek güreşinde yenerse sevgilisi olan kızın ondan alacaktır. Bardakiler olaya gülerler çünkü görünüşe göre Brundle'ın bunu başarması imkansızdır. Bilek güreşi başlar herkes heyecanla olayı izlerken, Brundle gayet sakin bir şekilde çikolatasını yemektedir. Rakibi ise oldukça zorlanmaktadır, bütün gücünü kullanmasına rağmen bu zayıf adamı yenememektedir. Tezahüratlar arasında Brundle adamın bileğine yüklenir ve rakibinin bileğini kırar. Bu sahne gerçekten görülmeye değer bir görsellik taşıyor. Çünkü kırılan kemiğin adamın bileğinden dışarıya çıkışı olduğu gibi gösterilmiştir.

Bardaki kızı laboratuvar-ev'ine götüren Brundle kızla sevişir ama bu sevişmede inanılmayacak kadar fazla performans göstermektedir...

Brundle Veronica'nın kendisinin teleportasyon ile saf (!) hale gelen bedenini kıskandığını düşünecek kadar ruhsal bozukluklar göstermeye başlar, hatta onunda teleportasyon işleminden geçmesi için ikna etmeye çalışır...

Artık iyice "hayvanlaşmakta" ve kontrolünü kaybetmektedir. Tırnakları ve dişleri dökülmeye başladığı zaman ise bu durumu tuhaf bir "kanser" olarak nitelendirir. Teleportasyon işleminin kendisini değiştirmeye başladığını düşündüğü için bu işlemin aşamalarını bilgisayarında kontrol ederken aslında birinci istasyona kaza sonucu giren bir sinekle ikinci istasyonda birleştirildiği gerçeğini öğrenir ve bunun acı bir gerçeklik dışı sonucu aslında o "amacı olan" bir hastalığa yakalandığını düşünür. Bu hastalık bedenini dönüştürmektedir. Yeni yeni değişiklikler yaşamaya başlar, artık duvarlarda yürümeye başlar, yiyeceklerini ise üzerlerine kusarak öğütür ve öyle yer. Ve vücudundan düşen (işe yaramadıklarını düşündüğü) organlarını ise bir evrimsel anatomi koleksiyonu parçası gibi saklar. Artık iyice iğrenç kocaman bir sinek görünümüne dönüşmektedir. Bir ara kabus görür ve kendisini insan olarak gördüğü için korkar. Sonuçta akılsal mantık çizgisi geride kalarak yeni bir şekil şemal içine girmeye başlar. Hatta konuşma yetisi tamamen değiştiği için ses kumandalı bilgisayarı bile kendisini tanımaz hale gelir...

İğrenç kocaman bir sinek görünümü alan Brundle filmin sonuna doğru sevgilisi Veronica ile girdiği mücadele sırasında teleportasyon kabini ile bütünleşir. Organik ve inorganik bir takım maddelerin bu bileşiminden ortaya çıkan garip ve iğrenç et yığınını Veronica (Sinek-Brundle'ının isteği üzerine) bir av tüfeği ile vurarak öldürür.

Bu güne kadarki oluşagelen filmlerin çoğunda teknoloji birilerinin elinde hep kötülükler için kullanılmış olup, burada tüm bu olanlar Brundle'ın kontrolü dışında bir kaza olgusuyla ortaya çıkmış şeylerdir. Brundle böyle bir durumu kendisi bilerek yaratmamıştır. Ama acınacak bir mantıkla bunu kabullenmek zorunda kalmıştır.

     

                                                            

   
 
 
 

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz © Cetin BAL - GSM: +90 05366063183 /Denizli-Turkiye

Ana Sayfa ·  İndex·  Ziyaretçi Defteri    E-Mail       Roket bilimi

Time Travel Technology   UFO Technology   Kuantum Fiziği    Kuantum Teleportation