Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkey/Denizli 

Avustralya ışınlama (teleporting) işlemini gerçekleştiriyor

Dr. Ping Koy Lam ve Warwick BowenCANBERRA (Reuters) 17.6.02 - Avustralya'daki bilim adamları, bir laser ışınını bir yerden bir yere başarılı bir şekilde nakletmeyi başardılar.

 

 

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde (Australian National University-ANU) bir fizikçi ekibi, bir laser ışınını bir konumda ayrıştırarak, yaklaşık bir metre ötedeki başka bir noktada, tekrar oluşturmayı başardıklarını pazartesi günü açıkladılar.

Proje lideri Dr Ping Koy Lam, ekibinin başardığı ile, bilim kurgu dizisi olan Star Trek'deki insanların ışınlanması arasında yakın bir benzerlik olduğunu, fakat gerçeğin, insanların konumlar arası ışınlanmasından daha ışık yılı kadar geride olduğunu söyledi.

Lam, konferansta, "Teorik olarak, bizi bunu yapmaktan alıkoyacak hiçbir engel yok fakat problemin karmaşıklığı o kada büyük ki, şu anda kimse bu konuda ciddi olarak düşünmüyor" dedi.

Bununla birlikte; Lam, bilimin, katı maddeleri teleport ile bir konumdan başka bir konuma taşımaktan çok uzak olmadığını söyledi.

1997 yılından beri teleporting üzerinde çalışan Lam, "Benim tahminim, bu muhtemelen önümüzdeki üç ila beş yıla kadar yapılacak, ki bu sadece tek bir atomun teleportu olacak." dedi.

Fakat, Lam ayrıca, inasanlar neredeyse imkansız bir görevle karşı karşıyalar çünkü bizler zilyonlarca atomdan oluşmaktayız -- ki bu da 27 adet sıfırla ölçülen bir miktar. Yani, yıldız gemisi Atılgan ekibinin bir transportere binip buharlaşarak başka bir yerde tekrar oluştuğu Star Trek'i unutun, dedi.

Laser ışını teleporting işlemi sırasında, kuantum dolaşımı (quantum entanglement) olarak bilinen bir işlem ile yok edildi.

Bununla birlikte bu önemli gelişme, önümüzdeki on yılda kuantum bilgisayarları gibi, gelecekteki süper hızlı ve süper güvenli haberleşme sistemleri için çok büyük imkanlar sağlıyor.

DÜNYA YARIŞI

Fizikçiler, kuantum bilgisayarlarının, klasik bilgisayarların performansını, çok geniş bellek ve problemleri milyonlarca kat daha hızlı çözme yeteneği ile çok geride bırakacağına inanıyor.

Işınlama (teleportation), Birleşik Devletler'deki IBM laboratuarının bu iş için 1993 yılında teorik desteği sağlamasından beri, son on yılda, kuantum mekaniğiyle ilgili fizikçiler arasında, en sıcak konulardan biri haline geldi. O zamandan beri dünya çapında yaklaşık 40 laboratuar bu alanda deneyler yapmakta.

California ve Danimarka'daki ekiplerin teleportation konusundaki ilk çalışmaları yapan ekipler olmasına rağmen, Avustralya, Almanya, Fransa, Çin ve Yeni Zelanda'dan bilim adamlarından oluşan ANU ekibi yüzde yüz güvenilirlik ile başarılı bir deneme yapmış olan ilk ekip oldu.

Fikir şu: eğer elektronlar, iyonlar ve atomlar gibi tüm kuantum parçacıkları aynı özelliklere sahiplerse, bunlar esasen aynıdırlar.

Dolayısıyla, bir nesneyi oluşturan kuantum parçacıklarının özellikleri başka bir parçacık grubunda tekrar oluşturulabilirse, bir nesnenin kusursuz bir kopyası olabilirdi, yani, parçacıkların kendilerinin değil, sadece parçacıklar hakkındaki bilginin nakledilmesi gereklidir.

Bilgiyi güvenilir bir şekilde nakletme konusundaki yetersizlik, geçmişteki deneylerdeki en büyük engel oldu.

ANU ekibi üyesi Warwick Bowen, bir laser ışınını başarılı bir şekilde ilk defa Mayıs 23'de büyük bir şaşkınlıkla teleport ettiklerini ve bu başarıyı takip eden haftalarda, küçük bir araba boyutundaki transporterlarıyla defalarca tekrar ederek bazı pürüzleri de ortadan kaldırdıklarını belirtti.

Bowen konferansta, "Star Trek'te bile, teleportation da problemler olduğunu farkettiler," dedi.

"O kadar karmaşık bir deney ki, hiç kimsenin deney gerçekleşene kadar düzenin çalışıp çalışmayacağı hakkında bir bilgisi olmuyor ve ortaya çıktı ki bizim sistemimiz çok iyi çalışıyor."

Alıntı: http://www.humanizma.net/haberler3.php

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

The Time Machine Project © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkiye/Denizli 

Ana Sayfa /index /Roket bilimi / E-Mail /CetinBAL/Quantum Teleportation-2   

Time Travel Technology /Ziyaretçi Defteri /UFO Technology/Duyuru

Kuantum Teleportation /Kuantum Fizigi /Uçaklar(Aeroplane)

New World Order(Macro Philosophy) /Astronomy