Enerji Kesikliliğine Örnekler

Doğada, bir olgu için belli enerji seviyelerinin olması, bize enerjinin kesikliliğini tanıttı ve Planck sabitini (h) denklemlerimize soktu. Mesela, Maxwel'in teorisine ışık göre devamlı dalgalar halinde geliyordu. Sonradan farkedildi ki ışık, küçük enerji paketleri halinde parça parça geliyordu. Ve bu da enerjinin kesikliliğini belirtiyordu.

Atom dünyasında enerjiler kesiklidir. Bu demektir ki, sadece belli değerlere sahiptirler. Eğer atomik bir sistemdeki bir elektronun enerjisi düşerse sistem ışıma yapar (foton salar). Bu da muhtemelen görünür veya görünmez ışık seklinde olur. Bu salınan ışığın enerjisi, sistemin kaybettigi enerjiye eşit olmalıdır. Aşağıdaki resim.

                                 
                       Eyüksek - Ealçak=h.f (Fotonun Enerjisi)

Bir atom sadece belli karakteristik seviyelerde varolabilir ve buna da elektronlar karar verir. Bu seviyelere kuantum seviyeleri denir. Aşağıdaki grafikte gösterilen sodyum atomu, sadece belirli kuantum seviyelerine karşılık gelen enerji seviyelerinde bulunabilir.

Elektronun enerjisi gösterilen seviyeler arasında olamaz. Sodyum atomu E2 ve E1 arasında geçiş yaparken, hep karakteristik sarı sodyum ışığı verir. Çünkü bu seviyeler arasindaki enerji farkı hep aynıdır. Bu yargı bize, enerjinin kesikliliğini tekrar açıklar.

                                     

Yeni araştırmalar gösterdi ki, enerjinin kesikli oluşu evrenseldir. Atomlar, çekirdekler, moleküller ve katılardaki elektronlar gibi bütün sistemlerde geçerlidir. Bu konu hakkinda birkaç cümlemiz daha var. Fotonlar bir yere çarpana kadar sürekli ilerlerler. Eger bir çarpışma olmazsa, enerjilerini ve özelliklerini hiç kaybetmezler ve önceden ne iseler, ayni sekilde yol almaya devam ederler. Kısaca; HİÇ BİR ZAMAN YOK OLMAZLAR!

                                 Bir önceki sayfa           Arkasayfaya geçiniz

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

The Time Machine Project © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkiye/Denizli 

Ana Sayfa /index /Roket bilimi / E-Mail /CetinBAL/Quantum Teleportation-2   

Time Travel Technology /Ziyaretçi Defteri /UFO Technology/Duyuru

Kuantum Teleportation /Kuantum Fizigi /Uçaklar(Aeroplane)

New World Order(Macro Philosophy) / Astronomy