Time Travel Research Center © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 - Turkey / Denizli 


Yıldız kümeleri ( Star Clustur )

YAY TAKIMYILDIZI
SCUTUM YILDIZ BULUTU
M6 KELEBEK KÜMESİ
PTOLEMY KÜMESİ
Yay takımyıldızı bölgesi gökada merkezine baktığından bölgede çok sayıda küresel yıldız kümesi görülebilir. Ayrıca samanyolunun en yoğun olduğu bölgede yine burasıdır. Dürbün ile görülebilecek çok sayıda gökcismi barındırır.
Galaksimizin kollarına doğru baktığımızda yıldız sayısı artar. İlk kataloglama çalışmalarındada bu bulutsu yapılar yıldız kümesi olarak işaretlenmiştir. Scutum en parlaklarından biridir. Geniş alan görüntüsü. .
Her türlü alet için mükemmel bir gökcismi olan bu açıkyıldız kümesi Akrep (Scorpius) takımyıldızında yer alır. En parlak yıldızı 6.17 kadir parlaklığa sahip bir sarı devdir. 2000 ı.y. uzaklığındaki bir açık yıldız kümesidir.
Çıplak gözle rahatlıkla görülebilen M7, Akrep (Scorpius) takımyıldızında yer alan bir açıkyıldız kümesidir. Konumu nedeniyle Akrep'in Kuyruğu (The Scorpion's Tail) adıyla da bilinir. 220 milyon yaşında olduğu tahmin edilmektedir.
M16
M16 - 2
M16 - 3
M16 - 4
Yılancı (Ophiucus) takım yıldızında yer alır. Bulutsu filtresi kullanılmadan görülemez. Samanyolu gökadasının bizden sonraki spiral kolunda yer alır.
İçinde genç yıldızlar barındıran açık kümede yeni yıldızlar oluşum sürecindedirler. Küme 5,5 milyon yıl yaşındadır. Parlak mavi yıldızların tamamı bebek yıldızlardır.
Açık yıldız kümesinin bizden uzaklığı 7000 ı.y.'dır. Bu fotoğraf yapay renklendirmeyle elde edilmiştir, farklı filtrelerle alınan görüntüler farklı dalga boylarına denk gelmektedir.
Yılancı (Ophiucus) takım yıldızında yer alır. Bulutsu filtresi kullanılmadan görülemez. Samanyolu gökadasının bizden sonraki spiral kolunda yer alır.

M21
M23
M35
M38
Yay (Sagittarius) takım yıldızındadır. Birkaç parlak yıldızı vardır. Dürbünle ayırt edilebilir. Oldukça genç bir küme olduğu anlaşılmıştır. 4,6 milyon yıl yaşındadır. Madde yoğunluğu kümenin merkezine toplanmıştır.
Yay (Sagittarius) takım yıldızında yer alır. Küçük teleskopların sınırı içindedir. Çapının 15-20 ışık yılı arasında olduğu tahmin edilmektedir. Kümenin yaşının ise 220-300 milyon yıl arasında olduğu tahmin edilmektedir.
İkizler (Gemini) takım yıldızında yer alır.Dürbünle bakıldığında bazı yıldızları parlak olarak görülür. 200 ün üstünde yıldız içermektedir. 110 milyon yıl yaşında olan küme 5 km/sn hızla bize yaklaşmaktadır.
Arabacı (Auriga) takım yıldızındaki en parlak açık kümelerden biridir. Dürbün yardımıyla görülebilir. Çapı 25 ışık yılıdır. 220 milyon yıl yaşında olup orta yaşlı kümelerdendir.
M41
M45 ÜLKER AÇIKYILDIZ KÜMESİ
ÜLKER AÇIKYILDIZ KÜMESİ
M47
Büyük Köpek (Canis Major) takım yıldızında yer alır. Küçük teleskoplarla rahatça görülür. Hava çok temizse ışığını çıplak gözle fark etmek mümkündür. Sirius yıldızının 4 derece kadar güneyindedir. 100 kadar yıldız içerir.
Halk arasında Yedi Kız Kardeşler veya Yedi Kandilli Süreyya olarak da bilinir. Boğa (Taurus) takım yıldızındadır. Çıplak gözle rahatlıkla görülebilir. Bir el dürbünü yardımıyla daha iyi görüntü alınır.
Eğer hava karanlık ve çok temizse çıplak gözle 11 kadar yıldızı görülebilir. Yaklaşık 2° kadar bir alanda 500 kadar sönük yıldızı gözlenmiştir. Bu da Ay'ın açısal çapının 4 katı kadardır. Diğer açık kümelere göre daha az yıldız içerir.
Uygun koşullarda çıplak gözle bulutsu şeklinde görülebilir. Teleskoba nazaran dürbünle bakıldığında daha iyi görüntü elde edilir. Kümenin yıldızlarının gökyüzünde dağıldığı alan dolunayın gökyüzünde kapladığı alanla yaklaşık aynıdır.

M52
M73
M93
M103
Yıldız bakımından en zengin açık kümelerden biridir. Dürbünle bulutsu gibi görünür. Bir teleskopla yıldızlarını görmek mümkündür. Yaşının ise 35 milyon olduğu tahmin edilmektedir.
4 yıldızdan oluşan ilginç bir derin gök cismidir. Yıldızlardan 3 ünün parlaklıkları 10 - 11 kadir kadardır. Diğer yıldızın parlaklığı 12 kadirdir. Gökyüzünde bu tip bir yıldız grubuna rastlama ihtimali 2/1,000,000,000 kadardır.
Pupa (Puppis) takım yıldızında yer alır. Bir dürbünle içerdiği B9 tayf türünden mavi dev yıldızları görülebilir. 80'den fazla yıldız içermektedir. Kümenin yaşı yaklaşık 100 milyon yıldır.
Kraliçe (Cassiopeia) takım yıldızında yer alır. Bize en uzak açık kümelerden biridir. El dürbünüyle kısmen ayırt edilebilir. Yeni hesaplamalara göre galaksinin yaşının 25 milyon yılın üzerinde olduğu bulunmuştur.
 
 
 
 
       
       

Astronomi   Nebula Resimler     Astrophotography  Galaxy Resimler    Yıldız kümeleri Resimleri


Copyright(c) 2003 - 2006 - Cetinbal - All rights reserved.