Time Travel Research Center © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 - Turkey/Denizli 

    

Evrenin Haritası, evrenimizin nasıl gözüktüğü konusunda sizlere bir fikir vermek için tasarlanmıştır. Sayfalarımızda, her biri bir öncekinin on katı ölçeğinde olan dokuz ana harita bulunmaktadır. İlk harita en yakın yıldızları göstermekte ve ondan sonraki haritalar, görebildiğimiz evrenin sınırlarına ulaşana kadar yavaş yavaş genişlemektedir. Ek Sözlük

Güneş'ten 12,5 Işıkyılı
En Yakın Yıldızlar

Güneş'e en yakın yıldız, güneş sistemimizin kenarına olan uzaklığın yalnızca 7000 katı uzaklıktadır. Bu harita, bizden 12,5 ışıkyılı uzaklığa kadar olan yıldız sistemlerini gösterir.

Güneş'ten 250 Işıkyılı
Güneşimizin Komşuları

Çıplak gözle görülebilen yıldızların büyük bir kısmı 250 ışıkyılı içerisindedir. Bu harita Güneşimizi çevreleyen bu küçük kısmı gösterir.

Güneş'ten 5 Bin Işıkyılı
Avcı Kolu

Gökadamızın yerel kolu Avcı Kolu olarak adlandırılır. Burada, yıldızlararası gaz bulutlarının arasına serpiştirilmiş milyonlarca yıldız olarak gösterilmiştir.

Güneş'ten 50 Bin Işıkyılı
Samanyolu Gökadası

Gökadamız, 200 milyar yıldızın yoğun bir merkezin etrafında döndüğü gevşek bir sarmal disk şeklindedir. Bu çizim, gökadamızın başlıca özelliklerini gösterir.

Güneş'ten 500 Bin Işıkyılı
Uydu Gökadalar

Samanyolu, çevresinde milyarlarca yıllık yavaş yörüngelerde yavaşça dönen birçok cüce gökada ile çevrelenmiştir. Bu harita, bahsedilen uydu gökadaların en yakındakilerini gösterir.

Güneş'ten 5 Milyon Işıkyılı
Yerel Grup

Samanyolu, yerçekimsel olarak iki büyük sarmal gökada ve düzinelerce cüce gökadaya bağlıdır. Bu gökadalar yerel grubu burada resmedilmiştir.

Güneş'ten 100 Milyon Işıkyılı
Başak Üstkümesi

Yerel gökada grubumuz, büyük Başak Kümesi etrafında toplanmış birçok kümeden biridir. Bütün bu grup ve kümeler, topluca Başak Üstkümesi olarak anılır ve tümü burada gösterilmiştir.

Güneş'ten 1 Milyar Işıkyılı
Komşu Üstkümeler

Evrendeki gökadaların dağılımı düzenli olmaktan uzaktır. Genelde çok büyük üstküme oluşumları halinde bir araya gelme eğilimindedirler. Bu haritada, 1 milyar ışıkyılı içerisindeki üstkümelerin çoğu gösterilmektedir.

Güneş'ten 14 Milyar Işıkyılı
Görünür Evren

Evrenin geniş ölçekli yapısı hakkında bilgimiz eksik olsa da, birçok büyük ve küçük ölçekli özelliklerin çoğu görünür evrenin en kenarına kadar gözlenebilmektedir. Evrenin bütünü, bu haritanın da gösterdiği gibi, oldukça tekdüzedir.


Takımyıldız Adları Terimler Astronomi

''Evrenin Haritası'' Richard Powell tarafından hazırlanmıştır. Son güncelleme tarihi : 30 Temmuz 2006
Türkçe çeviri ve düzenleme:
Murat Tunçay - Tahir Şişman  -Yayımlanma tarihi : 1 Mayıs 2006 -

Not: Orijinal Metinler  Çetin BAL tarafından  yeniden düzenlenmiştir..


Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

The Time Machine Project © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkiye/Denizli 

Ana Sayfa / index /Roket bilimi / E-Mail /CetinBAL/Quantum Teleportation-2   

Time Travel Technology /Ziyaretçi Defteri /UFO Technology/Duyuru

Kuantum Teleportation /Kuantum Fizigi /Uçaklar(Aeroplane)

New World Order(Macro Philosophy)