Time Travel Research Center © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 - Turkey / Denizli 


          Bulutsular (Nebula)

CONE BULUTSUSU
ETA CARINAE BULUTSUSU
GUM BULUTSUSU
ATBAŞI BULUTSUSU
Yayılmış bir bulutsu olan cone nebula aslında bir yıldız oluşum bölgesi. Yılbaşı ağacı kümesi ise keşfi bulutsudan 1 yıl önce yapılan bir açık kümedir.
Dev bulutsu samanyolunun en büyük HII (iyonize olmuş H gazından meydana gelir) bölgelerinden biridir. Eta Carinae ise samanyolunun en büyük kütleye ve ışınıma sahip yıldızıdır.
Bundan 10.000 yıl önce patlamış olan bir yıldızdan geriye kalan madde uzaya saçılmıştır. Gum nebulayı kendinden daha genç olan yengeç nebulayla karşılaştırılarak patlama sonrasındaki dağılım algılanabilir.
Bu fotoğrafta pekçok gökcismi içiçedir. Kırmızı fon IC 434 adıyla bilinen salma bulutsusu, karanlık bölge ise atbaşı karanlık bulutsusunu oluşturur.NGC2023 ve NGC2024 de görülebilmektedir.
ATBAŞI BULUTSUSU
LAGOON BULUTSUSU
CARINA BULUTSUSU
M8 LAGOON BULUTSUSU
Karanlık bölge ön tarafta kalan ve ışığı soğuran bir karanlık bulutsudur. Mavi ve kırmızı renkler bölgedeki toz ve hidrojen'in varlığını göstermektedir.
Çok sayıda genç yıldız içerir ve Yay (Sagittarius) takımyıldızında yer alır. Yayılmış bulutsu türündedir ve ışığın büyük bir kısmı gaz salmalarından kaynaklanır.
Eta Carinae ise belkide evrenin en büyük kütleye sahip yıldızlarından biridir.Dev bulutsu samanyolunun en büyük HII (iyonize olmuş H gazından meydana gelir) bölgelerinden biridir.
Çok sayıda sıcak ve genç yıldız içerir. Yay takımyıldızında bulunmaktadır, iyi gözlem koşullarında çıplak gözle görülebilir.

LAGOON TRIFID BULUTSU
OMEGA BULUTSUSU
TRIFID BULUTSUSU
ORION BULUTSUSU
Yay takımyıldızının iki güzel bulutsusu geniş alanda görülüyor. Kırmızı ağırlıklı büyük Lagoon bulutsusunun sağ üstündeki Trifid bulutsusu.
M17 diye bilinen bir yıldız oluşum bölgesi, 35 kadar parlak yıldız bulutsunun içine gömülmüş bir küme şeklinde görülür.Yay takımyıldızında bulunmaktadır.
Üç parçalı bir görüntü verir. Merkez yakınındaki genç yıldız kümesi kırmızı salma bulutsusu, mavi yansıma bulutsusuyla çevrelenmiştir.
Yayılmış bulutsuların en parlağıdır. Aynı zamanda en parlak derin gök cisimlerindendir. Çıplak gözle bile görülebilir.
ORION BULUTSUSU
KUZEY AMERİKA BULUTSU
KUZEY AMERİKA BULUTSU
ORION BULUTSUSU
Orion (avcı) takımyıldızının kemerinden sarkan kamanın ortasında yer alır. Çıplak gözle bulutsu yapısı algılanabilir. Teleskopla bakıldığında merkezindeki trapezium yıldızları ve çevresindeki bulut görülebilir.
Samanyolu'nun Cygnus (kuğu) takımyıldızı üzerinden geçen bölümünde görülür. Bölgede kırmızı renk hakimdir. Ayrıntılarını görebilmek için çıplak göz yeterli değildir, bölgenin uzun süreli pozları alınır..
Yaz takımyıldızlarının vazgeçilmezi Cygnus (kuğu) takımyıldızının en parlak yıldızı Deneb'in (kuyruk) hemen yanında yer alır. Kapladığı bölgenin büyüklüğü nedeniyle teleskoptan tamamının gözlenmesi zordur.
Kış boyunca gözlenebilen orion takımyıldızında en parlak bulutsu olan gökcismi aynı zamanda kuzey yarımküreninde en parlak bulutsusudur. Kırmızı renk bölgedeki Hidrojen'in fazlalığını göstermektedir. Bebek yıldızlar oluşum sürecindeler.

PELİKAN BULUTSUSU
GEZEGENİMSİ BULUTSU
RHO OPHIUCHI & PIPE
ROZET BULUTUSU
Bu alana resimle ilgili bilgiler girilecektir.
Güneş benzeri yıldızlar evrimlerinin son basamğında dış zarflarını uzaya fırlatırlar. Fotoğrafın merkezinde beyaz cüce diye adlandırılan çok yoğun bir yıldız bulunmakta.
Rho Ophiuchi bölgesindeki mavi renk ışığın yansıtılmasından kaynaklanıyor,aslında tam olarak atmosferimizin gündüz mavi görünmesiyle aynı sebepten. Pipe ise ışığı engelleyen bir bölge.
Salma bulutsusunun merkezindeki NGC 2244 açık yıldız kümesinin yıldızları nebula içinde oluştular. Ölü bölgenin içinde parlayan bebek yıldızlar onlar.
 
 
VEIL BULUTSUSU
ROZET BULUTSUSU
 
 
Veil bulutsusu 5-10.000 yıl önce gerçekleşmiş bir süpernova patlamasından geriye kalan artık maddedir. Bulutsu Cygnus (kuğu) takımyıldızı yönünde ve 1.400 ı.y. uzaklığındadır.
Salma bulutsusunun merkezindeki NGC 2244 açık yıldız kümesinin yıldızları nebula içinde oluştular. Ölü bölgenin içinde parlayan bebek yıldızlar onlar.
 
 

 

Astronomi   Nebula Resimler     Astrophotography  Galaxy Resimler    Yıldız kümeleri Resimleri


Copyright(c) 2003 - 2006 - Cetinbal - All rights reserved.